Türkiye Turizmde Vitrine Çıktı

Seyahat Acenteleri Yöneticileri Derneği (SAYD) Başkanı Sefa Altınay, Türkiye'nin turizmde vitrine çıktığını söyledi.
Turizmdays.com'a açıklamada bulunan Sefa Altınay, yaz sezonu resort turizminin zaten iyi gittiğini, önemli olanın futbol, golf gibi alternatif turizmin güçlendirmesi olduğunu belirtti.

Kış ayarında gelen turistlerin 2 yıldır kayıp olan Anadolu turları, yürüyüş, dağcılık gibi alternatif turizm türlerini de istemeye başladığını anlatan Altınay, ''Turist geri döndü. Eski günlerde olduğu gibi alternatif turizme de yönelmeye başladı. Bu turizmin daha fazla gelişmesi içim gerilim olmaması ve siyasetin yumuşamasının sürmesi lazım. Bu durum böyle devam ederse bunun yansımaları ticarette ve turizmde görülür. Avrupa'da bunun etkilerini görüyoruz'' dedi.

Hükümetin geçen yıl sağladığı turizmdeki teşviklerin  bu yılda süreceğinin altını çizen Altınay, ''Teşviklerin  bu yılda devam etmesi sevindirici. Fakat verilen bu teşviklerin zamanında ödenmesinin yapılması gerekir. Bizlerde turizmin gelişmesi için partnerlerimizi Türkiye'ye davet ediyoruz. Nisan ayı sonuna kadar çok sayıda tur operatörü yurt dışındaki partnerlerine yönelik info turları düzenliyorlar. Avrupalı acenteler Antalya'ya gelerek turizm yerinde görüyorlar ve gönül rahatlığı ile Antalya'yı satıyorlar'' diye konuştu.

Altınay, turizm dünyasının nabzının tutulduğu ITB Berlin Turizm Fuarında Türkiye'nin turizmdeki çıkışının perçinleşeceğine inandığını kaydetti.

-EN ÖNEMLİ AYAK HAVAYOLLARI-

Sefa Altınay, hava ulaşımının turizmin en önemli ayaklarından birini oluşturduğuna vurgu yaparak, şunları söyledi:

''Antalya'ya yönelik Avrupa'dan gelen uçak sayısı ciddi oranda düştü. Yüksek sezonda Antalya'ya her kes uçuyor. Sadece yaz sezonunda değil turizmin ön ve arka sezonlarında da Antalya'ya seferler düzenlemek gerekir. Kış sezonunda Avrupa'dan Antalya'ya yönelik uçuşlar çok azaldı. Antalya bu konuda havayolu şirketlerinden hamle bekliyor. Turizm teşvik edilmek isteniyorsa alternatif turizmin canlanması için direkt uçuşların konulması gerekir. Milli havayolumuz THY, dünyada adını bile bilmediğimiz ülkelere uçuyor. Ama Antalya'ya yurt dışından direkt uçmuyor. THY, Avrupa'nın bazı başkentlerinden Antalya'ya kış aylarında da tarifeli seferler koymalı.''