ÇÖZÜM TPGDD *

Ülkemize milyarlarca dolar girdi sağlayan turizm sektöründe birbirinden kopuk Sektör temsilcileri ve STK’lar Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile gerekli koordinasyonu ve toplamda müşterek çözüm önerileri sunamamaktadır. Otelci Birlikleri ve Dernekleri, Havayolu temsilcileri, Seyahat Acenteleri Birlikleri ve STK’ları, Turizm Sendikaları, Rehber Birliği ve Odaları ve diğer Turizm STK’ları her biri ayrı telden çalıp sadece kendi bakış açılarını ortaya koyduğu müddetçe ne Turizm Politikaları ne de Krizler için Eylem Planları ortaya çıkabilmektedir.

Bu sebeple Turizm Piyasaları Geliştirme, Düzenleme ve Denetleme Kurulu* (TPGDD) şarttır!

Bu maksat ile oluşturulacak bir Kurula Kültür ve Turizm Bakanlığı doğal olarak başkanlık eder, Ulaştırma Bakanlığı temsilcisi, Çalışma Bakanlığı Temsilcisi, Ekonomi Bakanlığı temsilcisi, Dışişleri Bakanlığı temsilcisi, THY, TÖSHİD, TURSAB, TÜROFED, TYD, TUREB, SAYD, STB ve diğer etkin STK’ların yanı sıra Turizm Endüstrisine yön veren ve vermiş etkin isimlerden oluşacak Kurul geliştirip Bakanlığın önüne koyabilirler.

Tanıtım ve imaj konuların da ortak akıl üretilebilir, uygulamalar ve mevzuat ile ilgili konulardaki hantallık ve sıkıntılar hızla aşılabilir.
Daha etkin ve kalıcı tanıtımlar yapılabilir, etkin fuar katılımları organize edilebilir.
Etkileri Faaliyet Raporları ile kısıtlı organizasyonlar yerine hedefe ulaşan organizasyonlar gerçekleştirilebilir.
Yurtdışında oluşmuş Türkiye adına Lobi faaliyetleri yürüten kuruluşlar ile koordinasyon sağlanabilir.
“Şimdi Türkiye Zamanı” denilerek tüm turizm bölgelerinin ortaklaşa oluşturacakları yıllık etkinlik takvimleri Bakanlık kanalı ile tüm fuarlarda ses getirecek şekilde ünlü isimler kullanılarak tanıtılabilir. 

Kültür Turlarına destek olmak için bu alanda faaliyet gösteren Seyahat Acenteleri özel bir lisans ile indirimli yakıt alabilir.
Faaliyetleri sezonlara bağlı olarak yıl genelinde ancak 6 ay ile sınırlı İşletmelere SGK, Stopaj ve Vergi indirimleri sağlanabilir.
Turizm Bölgelerinde Festival ve etkinlik düzenleyen Belediyelere ve Kuruluşlara destek olunabilir.
Futbol ve Spor Kamplarına destek olmak adına ünlü takımlar ve sporcular turnuvalara davet edilebilir.
Avrupa ve Uzak Doğunun belli başlı şehirlerinde „Türkiye Günleri“organize edilebilir.
Turizm Bölgelerine hat açan özel havayollarına ve charter uçuş anlaşmaları yapan Tur Operatörlerine boş koltuk destekleri sağlanabilir.
TURSAB önderliğinde özel havayolu şirketleri ile anlaşılarak küçük ve orta ölçekli Tur Operatörleri uçak koltuğu kapasite havuzu oluşturulabilir.
Müze ve Ören Yeri giriş ücretleri düşürülebilir.
Özel İlgi Turizmi (Spor, Akademik, Doğa, Sağlık, Kültür, HAC) için ülkemize gelen turistlere havalimanlarında FAST TRACK Kontuar uygulamaları başlatılabilir.
DHMİ ile tüm havalimanlarımızda „Turist Dostu“ uygulamalar başlatılabilir.
Bakanlık ve Turizm Birlikleri bankalar bir araya gelip düşük faizli, uzun süreli KGF destekli İşletme Kredisi anlaşmaları yapabilir.
Turizm Hizmet sağlayıcıları beklendiği şekilde İhracatçı statüsü alabilir.

Özetle Turizm Destek Paketleri geliştirilebilir.

Bu liste uzayıp gidebilir ancak her kafadan bir ses çıkarak değil, tüm tarafların aynı masa etrafında birleşip ortak karar alarak ve bu kararları tüm turizm bileşenlerinin imzası ile Bakanlığa “ Budur !” diyerek sunması ile gerçekleşebilir.

Eminim hepimiz aynı şeyleri düşünüyoruz.

Umarım Bakanlığımız bu yönde girişimlerde bulunur aksi takdirde para ve zaman kaybediyoruz. Turizm İşletmeleri dayanamaz halde ve Turizm İşsizleri gün geçtikçe artıyor. Yüksek Sezonda umut verici doluluklarımız ise ancak en düşük fiyat ve harcama yapmayan Turistlerden ibaret.

Saygılarımla,Seyahat Acentalari Yöneticileri Dernegi
Yönetim Kurulu Başkanı
Sefa ALTINAY