Bakış Açısı

 

Özellikle turizm sezonunun bu denli sıkıntılı günler geçirdiği bir dönemde farklı  ve yeni destinasyonlardan yolcu getirmek amacı ile acentalarımızın ve Türk Havayolları‘nın  yoğun çaba ve emeklerine karşı bu tarz saldırıları kınamaktayız.

5 saat ve üstü olan uçuş mesafelerinden ülkemize turist getirebilmek çok kolay değildir. Yurtdışı tanıtımlarımızda  Türkiye her ne kadar bilinen bir destinasyon olsa da uçak mesafesi genelde ilk aklımıza gelen unsur olmaktadir. Malesef bu bir yanılgıdır. Zira bilindiği üzere  ’’ Güvenlik ’’ tüm seyahat unsurları arasında birinci derece önem taşımaktadır. Geçtiğimiz günlerde Çinlilere yönelik Türkiye de yapılmış olan olaylar  tam da bu konudan çok çok uzaktadır.

Çin Halk Cumhuriyetin’ de ceyran ettiği belirtilen bazı olayları kendisine malzeme eden ve cahilce ülkemizde bulunan Çinli kişilere ve işletmelere zarar vermeyi bir çözüm sana kişiler neyi hedefliyor? Burada verilen tepkiler ve zararların  Çin‘de yaşayan insanlara faydası mı olacak ? Bu nasıl bir cehalettir ?

Verilecek olan tepkileri medeni, doğru  platformlarda ve demokrasi çerçevesinde göstermeyi ne zaman öğreneceğiz acaba ?

Bu tepkilerle sadece Güvensiz destinasyon imajı oluşturuyor ve ne yazık ki bu sadece Çin Halk Cumuriyetinde değil tüm Asya pazarlarında ve diğer ülkelerde öyle algınıyor. Japonya pazarı özellikle bu konuda çok hassas. Güney Kore pazarı da aynı şekilde.

Türkiye olarak  ‚Expo2016 Antalya“ gibi muazzam bir etkinliğin  hazırlıkları  tüm hızı ile devam etmekteyken,  bu dönemde böyle bir güvensizlik imajı bizim için çok ağır sonuçlar beraberinde getirebilir.

Özellikle Expo 2016 Antalya‘ nın yapılması bu destinasyonumuza zayıf olan Asya pazarımızı canlandırma konusunda önemli yer almaktadır. Asya ülkeleri çicek ve doğa konusuna çok önem vermektedir. Asya ülkeleri arasında Cin Halk Cumhuriyet’i şu an da Expo2016 Antalya’ya katılımını ilk bildiren ülkeler arasındadır.

Bizim ülke olarak barışcıl ve en büyük turizm değerlerimizden olan misafir perverliğimize gölge düşürmememiz gerekiyor. Bunlar turizm endüstrimizin yatırımları kadar vazgeçilmez unsurlarıdır.

Cengiz Yılmaz

SAYD Genel Sekreteri

 

Antalya, 08.07.2015